Kapital för tillväxt – gör ditt företag attraktivt för investerare och finansiärer

Kapital för tillväxt – gör ditt företag attraktivt för investerare och finansiärer

Vill du ta ditt företag till nästa nivå? Välkommen till ett webbinarium där vi fokuserar på hur startups, små och medelstora företag i livsmedelskedjan – från råvara till tekniklösningar, ingredienser, förädling och slutprodukt – kan bli mer attraktiva för privata investerare och banker.

Under morgonen får du konkreta tips och insikter från erfarna experter som dagligen arbetar med att finansiera och utveckla företag inom livsmedelsområdet. Du får veta vad investerare och banker letar efter, hur du bäst förbereder dig inför en kapitalrunda och vilka vanliga misstag du bör undvika.ktörer.

Datum och tid: 27 november 2025, kl 09.00-10.30
Plats: Teams (Digitalt) Länk skickas ut dagen innan till alla som anmält sig.

Punkter från programet

  • Investerarperspektivet – vad krävs för att attrahera kapital inom livsmedelssektorn?
    Markia King, Investment Manager på PINC (Paulig Group)
  • Så bygger du ett investeringsbart bolag – erfarenheter från Connect Sverige
    Manolo Obaya, Investor Relations på Connect Väst
  • Kapitalmarknadens perspektiv – vad söker venture-investerare?
    Anders Stolth, SEB Corporate Finance

Vem kan delta?
Alla med intresse för livsmedelsindustrin är välkomna att delta. Att delta på webbinariet är kostnadsfritt. Föranmälan krävs.

Anmälan: Vi behöver din anmälan senast den 26 november.

För mer information, kontakta;
Maria Holmkvist, maria.holmkvist@ri.se

Välkommen!